استعفای ترامپ بهترین راهکار برای روبرو با استیضاح

به گزارش وبلاگ کفش تابه تا، خبرگزاری خبرنگاران- پس از حمله هواداران رئیس جمهور آمریکا به کنگره؛ یک روزنامه آمریکایی در مقاله ای نوشت، بهتر است دونالد ترامپ بی سر و صدا استعفا کند.

استعفای ترامپ بهترین راهکار برای روبرو با استیضاح

به گزارش خبرگزاری وبلاگ کفش تابه تا، روزنامه وال استریت ژورنال در سرمقاله خود با عنوان روز های پایانی دونالد ترامپ نوشت، بهترین کاری که دونالد ترامپ می تواند انجام دهد این است که استعفا کند تا یک بار دیگر آمریکا با یک کشمکش استیضاح روبرو نگردد.

در این مقاله آمده است که حمله به نهاد قانون گذاری از جانب رئیس جمهوری که سوگند خورده قوانین آمریکا را رعایت کند فراتر از امتناع از قبول شکست است. این اقدام عبور از خطوط قانون اساسی است که ترامپ پیشتر نیز از آن ها عبور نموده است. این اقدام قابل استیضاح است. بسیاری از مخالفان ترامپ فریاد شادی سرمی دهند که پیش بینی های آن ها درست از آب درآمده است و آن ها گفته بودند که او برای ریاست جمهوری مناسب نیست و مدت ها قبل باید استیضاح می شد. اما نقص های شخصیتی آقای ترامپ از همان ابتدا که برای ریاست جمهوری اقدام کرد، برای همه آشکار بود.

این مقاله می افزاید، 63 میلیون آمریکایی در سال 2016 به ترامپ رای دادند. با اینکه دموکرات ها و مطبوعات از همان روز های اول کاری اش به او انتقاد داشتند و استیضاحش را دنبال می کردند، نباید فرایند قانون اساسی تا این اندازه راحت کنار گذاشته می شد. شما بخاطر جرائم مبتنی بر حدس و گمان یا مواردی که در سطح تخلفات قانون اساسی شمرده نمی گردد، استیضاح نمی کنید. اقدامات این هفته بسیار فراتر از قصور در انجام وظایف و ماجرای مداخلات او در اوکراین در سال دو هزار و نوزده است (یکی از موارد اصلی که به استیضاح ترامپ منتهی شد).

وال استریت ژورنال نوشت پرسش مرتبط، اما جداگانه این است که آیا استیضاح یا برکناری بر اساس اصلاحیه بیست و پنجم قانون اساسی در حال حاضر به نفع کشور است. دومین گزینه به نظر عاقلانه نیست مگر اینکه ترامپ تهدیدی را در مورد بعضی اقدامات بی پروایانه یا غیرقانونی مطرح کند. او پس از روز چهارشنبه قول داد تا به فرایند منظم انتقال قدرت یاری کند. تشکیل گروهی در کابینه برای برکناری ترامپ، شبیه کودتایی در واشنگتن خواهد بود و به ترامپ این امکان و بهانه را می دهد تا نقش قربانی سیاسی را بازی کند.

این روزنامه آمریکایی تاکید نمود، استیضاح، مزیت شفافیت و پاسخگویی سیاسی را در خود دارد. اگر آرای کافی برای محکوم کردن در سنا وجود داشت، به نظر می رسید این مسئله کمتر به موضوع حزبی تبدیل می شد. بهترین دلیل استیضاح، تنبیه کردن آقای ترامپ نیست بلکه پیامی به روسای جمهور آینده است مبنی بر اینکه کنگره از خود در برابر پوپولیست هایی از همه طیف های ایدئولوژیک که خواستار براه انداختن آشوب و تهدید کنگره یا اعضایش هستند، حمایت می نماید.

اما استیضاح دیرهنگام در این دوره، آسان یا بدون کینه ورزی نخواهد بود. این امر بیش از پیش حامیان ترامپ را به راهی می کشاند که به حکومت داری بایدن یاریی نخواهد شد چه برسد به برطرف اختلافات حزبی. این اقدام، آتش سیاسی خاکستر های رو به خاموشی روز چهارشنبه را مشتعل می نماید.

وال استریت ژورنال در ادامه نوشت، تعیینا به این دلیل که احتمالا دموکرات ها به شیوه ای مسئولانه یا توام با خویشتن داری رفتار نمی نمایند.آن ها پیشتر بخاطر مفاد استیضاح که شامل فهرست مکرری از گلایه های ضد ترامپ در طول این چهار سال بود کوشش نموده بودند.اولتیماتوم نانسی پلوسی در روز پنجشنبه مبنی بر اینکه آقای پنس اصلاحیه بیست و پنجم قانون اساسی را فعال سازد یا او ترامپ را استیضاح می نماید، رای جمهوری خواستار را جلب نخواهد کرد.

اگر دموکرات ها از فرایند استیضاح در سال دو هزار و نوزده بد استفاده ننموده بودند، اکنون اعتبار بیشتری برای این استیضاح داشتند. گروهی از حامیان استیضاح از جمله آدام شیف و جرالد نادلر که از تبانی ترامپ با روسیه بار ها صحبت کردند بیشتر از آنکه آمریکایی ها را درباره استیضاح متقاعد نمایند آن ها را دفع می نمایند. این ماموریت شبیه انتقامی سیاسی به نظر می رسد تا اجرای قانون اساسی و ترامپ تا آخرین نفس با این فرضیه بازی می نماید. اگر آقای بایدن حامیان استیضاح را به نام دور ماندن از سیاست های نابودنماینده منصرف کند، او می تواند حمایت بیشتری جلب کند.

در این مقاله تاکید شده که اگر ترامپ بخواهد از دومین استیضاح جلوگیری کند بهترین راه پیش روی او این است که به صورت شخصی مسئولیت این وقایع را برعهده گیرد و استعفا کند. این بهترین راه چاره خواهد بود چرا که فورا وظایف ریاست جمهوری به آقای پنس واگذار می گردد. این امر، سرنوشت ترامپ را همچون ریچارد نیکسون در دستان خودش قرار می دهد. این امر احتمالا سیلی از استعفا ها در کاخ سفید و کابینه را به همراه خواهد داشت که به عنوان اقدامی مبتنی بر اخلاقیات قابل درک است، اما می تواند دولت را به لحاظ منابع انسانی در شرایط خطرناکی قرار دهد.به ویژه، رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی آمریکا باید در سمت خود باقی بماند.

وال استریت ژورنال در ادامه نتیجه گیری کرد که ما می دانیم رفتاری آبرومندانه از آقای ترامپ محتمل نیست. به هر حال این هفته احتمالا تعیین شد که ترامپ یک شخصیت سیاسی نگران نماینده است.او، جمهوری خواستار را در مجلس نمایندگان آمریکا، کاخ سفید و اکنون در سنا متحمل هزینه هایی کرد. بدتر اینکه، او با دروغ گفتن به حامیان وفادارش درباره انتخابات و توانمندی کنگره و آقای پنس برای رد نتیجه انتخابات، به آن ها خیانت کرد. او از پذیرش مبنای پایه ای دموکراسی خودداری کرد که همان پذیرش نتیجه چه پیروزی باشد یا شکست.این برای همه از جمله شخص ترامپ بهترین گزینه است که بی سر و صدا از قدرت کنار برود.

منبع: خبرگزاری آریا

به "استعفای ترامپ بهترین راهکار برای روبرو با استیضاح" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استعفای ترامپ بهترین راهکار برای روبرو با استیضاح"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید