پاسیو چیست؟ 4 مزایای داشتن پاسیو و تفاوتش با حیاط خلوت و تراس

به گزارش وبلاگ کفش تابه تا، زمانی می توان از عبارتی مانند پاسیو به تعریفی جامع رسید که اصطلاحات دیگری مانند حیاط خلوت یا تراس به میان آیند. همه ما کلمه پاسیو را شنیدیم و می دانیم به فضایی اطلاق می گردد که هدفش نورگیری است. به همین دلیل است که امروزه بسیاری از صاحبان خانه به فضای پاسیوی خود اهمیت زیادی می دهند زیرا این مکان هم در کیفیت خانه و هم در کیفیت زندگی مؤثر است. اگر می خواهید درباره پاسیو بیشتر بدانید، با مقاله دیگری از خبرنگاران همراه باشید.

پاسیو چیست؟ 4 مزایای داشتن پاسیو و تفاوتش با حیاط خلوت و تراس

پاسیو چیست؟

پاسیو یا حیاط محصور (Patio) کلمه ای اسپانیایی است به معنای حیاط پشتی است. به طور دقیق تر، پاسیو در ساختمان ها به سبک اسپانیایی معمولاً حیاط هایی مسقف یا غیرمسقف هستند که برای اجتماعات استفاده می شوند. در انگلیسی، حیاط محصور به فضای بیرونی اطلاق می گردد که برای سرگرمی یا استراحت استفاده می گردد.

با این اوصاف، می توان به معنی پاسیو و عملکردی که این فضا در ایران دارد پی بُرد. در ایران، به فضایی مسقف که در داخل ساختمان واقع شده است، حیاط محصور گفته می گردد. این فضا تنها به هدف نورگیری استفاده می گردد و ماهیت سرگرمی یا محیطی برای استراحت را در خود ندارد.

فواید پاسیو

مزایای وجود حیاط محصور به توضیح زیر است:

مکانی عالی برای نورگیری است

مهم ترین هدف از احداث پاسیو، انتشار نور به فضای داخل است. انسان ها برای اینکه بتوانند در چهار دیواری خود احساس آرامش و آزادی بیشتری نمایند، به نور طبیعی احتیاج دارند. نور طبیعی به احساس سرزندگی، شادی و طراوت در انسان یاری می نماید و به او امکان ارتباط با بیرون را می دهد. یقیناً افرادی که به دنبال خرید خانه هستند، روی حیاط محصور حساب ویژه ای باز می نمایند.

به تهویه هوا یاری می نماید

خانه جایی است که همه ما در خاتمه یک روز کاری سخت برای استراحت به آنجا می رویم. یکی از مزایای مشترک داشتن پاسیو این است که محلی برای گگرددن است. به فرد اجازه می دهد از هوای تازه لذت ببرد بدون اینکه توسط باران خیس گردد و روبروی نور مستقیم خورشید قرار گیرد. از مهم ترین جوانب مثبت حیاط محصور تهویه هوا و دمیددن هوای تازه به محیط داخل است.

منطقه ای تفریحی است

یکی دیگر از مزایای اضافی پاسیو به ویژه در خانه های حیاط دار یک یا دو طبقه، موارد سرگرمی آن است. چه در حال برنامه ریزی برای باربیکیو هستید، چه میهمانی با خانواده یا دوستان خود، حیاط محصور فضای باز مناسبی را برای سرگرمی فراهم می نماید. این مهم باعث می گردد تا بدون آنکه در معرض شرایط محیطی مختلف نهاده شد (بارندگی یا سرما و گرما)، از یک محیط باز و سرسبز که به خوبی طراحی شده است نهایت لذت را بُرد.

به خانه ارزش می بخشد

افزایش ارزش منزل از دیگر فواید پاسیو است. خانه ای که تاریک باشد اغلب مورد توجه خریدار قرار نخواهد گرفت. همانطور که در بالا بیان کردیم، هدف از ساخت حیاط محصور، نورگیری است. بنابراین، اگر در ساخت ساختمان، مقدار نور حاضر الزمات نورگیری را برآورده نمی نماید، احداث Patio لازم است. در هر صورت، در نظر دریافت پاسیو برای واحدهایی که مشکل نورگیری دارند، از نظر قانونی الزامی است.

مطلب پیشنهادی: 9 ایده خلاقانه برای تزیین حیاط خانه تان

ساختار پاسیو چگونه است؟

در ساختمان هایی که از چند طرف فضای مناسب برای نور مستقیم وجود ندارد، پاسیو احداث می گردد. بنابراین، نورگیری در ساختمان به دو صورت انجام می گردد، یکی به وسیله پنجره و دیگری Patio! نورگیری به وسیله پاسیو اغلب برای سه فضای اصلی اعم از پذیرایی، اتاق خواب و آشپزخانه انجام می گردد. فضاهای دیگر مانند دستشویی یا حمام احتیاج به نور ندارند.

پاسیو مانند یک اتاقک طراحی می گردد که از طبقه پایین تا بالا امتداد داده شده است. فقط پایین ترین طبقه می تواند به این فضا دسترسی داشته باشد و طبقات بالاتر تنها از نور آن استفاده می نمایند.

تفاوت پاسیو با حیاط خلوت

حیاط خلوت دارای سقف شفاف نیست و در بیشتر موارد اصلاً سقفی ندارد! حیاط خلوت در اصل فضایی است که در قسمت پشتی خانه واقع شده است. معمولاً درب ورودی ندارد و گاهی اوقات می تواند بسیار عظیم باشد.

پاسیو هم می تواند در بخش انتهایی و هم در وسط منزل طراحی گردد. در حیاط خلوت به دلیل ابعاد بیشتر می توان درختان میوه و تزیینی عظیم کاشت اما در حیاط محصور از گل و درختان گلدانی استفاده می گردد. زیرا یک فضای بسته است و امکان رشد و بلند شدن زیاد درختان در آن وجود ندارد.

اصولاً Patio با حیاط خلوت خیلی فرق ندارد اما با توجه به آیین نامه و ضوابط شهرداری، پاسیو جزء تراکم و زیربنا حساب میگردد ولی حیاط خلوت نه!

انواع پوشش سقف پاسیو

پوشش سقف پاسیو از موارد مهم در دکوراسیون و طراحی واحدهای مسکونی همکف و چندطبقه است. انواع پوشش سقف شامل فایبرگلاس، مات و شفاف، پلی کربنات و همچنین پوشش حبابی نورگیر است. هریک از این موارد دارای ویژگی های متفاوتی هستند که می توانند در محیط های مختلف مورد استفاده قرار گیرند.

اما بسیاری از سازندگان علاقه خاصی به پوشش سقف حبابی نورگیر دارند. از این پوشش سقف می توان در فضاهای مختلفی استفاده کرد. مزایای استفاده از آن شامل افزایش راندمان استفاده از فضا، انعکاس زیاد نور و زیبایی و جذابیتش است.

ضوابط پاسیو بر طبق مبحث چهار مقررات ملی ساختمان

طراحی حیاط محصور شامل بعضی ضوابط شهرداری است که به توضیح زیر هستند:

 • حیاط خلوت واقع در سـاختمان جنوبی باید با دیوار و نرده یا حصار فضای سـبز از معبرعمومی جدا گردد.
 • در ساختمان های جنوبی باید طبقات به حیاط اصلی دسترسی داشته باشند و کلیه سطوح و دیوارهای جانبی حیاط نماسازی شوند.
 • اگر حیاط محصور با مصالح شفاف مسقف گردد، پیش بینی بازشوهای مناسب و کافی جهت تهویه طبیعی آن الزامی است.
 • کف تمامی پاسیوها باید دارای شیب بندی مناسب و سیستم دفع آب های سطحی باشـد.
 • حیاط داخلی که برای تأمین نور و تهویه اتاق است نباید تا فضای توقف گاه پارکینگ ادامه یابد.
 • ابعاد حیاط خلوت و نورگیر برای تأمین نور و تهویه فضاها باید داری مساحت 12 مترمربع با حداقل 3 متر عرض باشد.
 • برای زمین ها با مساحت بیشتر از 200 مترمربع حیاط داخلی به اندازه حداقل 6 درصد مساحت زمین الزامی است.
 • اگر Patio برای تأمین نور آشپزخانه باشد باید حداقل 6 مترمربع مساحت و حداقل 2 متر عرض داشته باشد .
 • حداقل مساحت پاسیو برای زمین های کمتر از 200 مترمربع، به اندازه 3 درصد مساحت زمین است .
 • حیاط محصور و گودال باغچه برای تأمین نور و تهویه باید حداقل 9 مترمربع مسـاحت وحداقل 3 متر عرض داشته و نباید دارای سقف باشد.
 • اگر دو واحد مجزا از یک حیاط داخلی نور و تهویه بگیرند، فاصله دیوارهای پنجره مقابل آن ها از یکدیگر نباید کمتر از 6 متر باشد.
 • در مواردی که آشپزخانه و اتاق دو واحد مسکونی مستقل یا آشپزخانه آن ها از یک حیاط خلوت نور بگیرند، فاصله پنجره های مقابل آن ها نبایستی کمتر از 4 متر باشد.

کلام آخر

پاسیو راه حلی برای نورگیری فضای داخل است و بدون وجود آن نمی توان نور طبیعی را در طبقات ساختمان منتشر کرد. احداث Patio شامل بعضی الزامات آیین نامه ای است که طراح معمار و سپس سازنده باید آن ها را مو به مو در نظر بگیرند.

منبع: ویکی ساختمان

به "پاسیو چیست؟ 4 مزایای داشتن پاسیو و تفاوتش با حیاط خلوت و تراس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسیو چیست؟ 4 مزایای داشتن پاسیو و تفاوتش با حیاط خلوت و تراس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید